Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.



 
ΦόρουμΑρχικήLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Χατζής Κώστας - Δισκογραφία

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Bulgaros

Bulgaros


Αριθμός μηνυμάτων : 2196
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2014

Χατζής Κώστας - Δισκογραφία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Χατζής Κώστας - Δισκογραφία   Χατζής Κώστας - Δισκογραφία I_icon_minitimeΚυρ Φεβ 08, 2015 5:31 am

Χατζής Κώστας - Δισκογραφία


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Χατζής Κώστας

Νεανικά χρόνια

Ο Κώστας Χατζής γεννήθηκε στη Λιβαδειά. Ο παππούς του υπήρξε μεγάλος λαϊκός κλαρινετίστας αλλά και ο πατέρας του έπαιζε πολύ καλό σαντούρι,
γι αυτό και ο Κώστας δεν άργησε ν’ ακολουθήσει τα βήματα της οικογένειας του.
Στα δεκαέξι του κιόλας χρόνια τον έπαιρνε ο πατέρας του και τραγουδούσε σε γάμους και βαφτίσια και σε κάθε εκδήλωση
που ήταν απαραίτητα η δημοτική κυρίως μουσική και μετά από πενταετή περιπλάνηση στην επαρχία έρχεται στην Αθήνα άγνωστος μεταξύ αγνώστων.
Ο Κώστας Χατζής αναμφίλεκτα θεωρείται απ’ τους κορυφαίους και συνάμα πρωτοπόρους δημιουργούς στο κοινωνικό τραγούδι.
Είναι αυτός που ουσιαστικά επέβαλε το στυλ«φωνή-κιθάρα» και για πρώτη φορά ακούστηκαν μπαλάντες με κοινωνικά μηνύματα.
Διαμόρφωσε με την διαχρονική παρουσία του (50 σχεδόν χρόνια) σχολή, και γενιές τραγουδοποιών ακολούθησαν τα χνάρια του και μεγαλούργησαν στο μετέπειτα έντεχνο ελληνικό τραγούδι.
Τότε αρχίζει μια από τιςπιο δύσκολες και σκληρές περιόδους της ζωής του.


Τα πρώτα βήματα

Είναι η εποχή που προσπαθεί να επιβιώσει και να βρει το δρόμο του. Την προσπάθεια του αυτή θα την πληρώσει με τρομερές στερήσεις,
πίκρες και απογοητεύσεις και γρήγορα θα καταλάβει πως ο δρόμος που διάλεξε είναι γεμάτος αγκάθια και παγίδες που καιροφυλακτούν σε κάθε βήμα .
Αυτό όμως έχει σαν αποτέλεσμα να αναδειχτεί σε έναν από τους πιο αντιπροσωπευτικούς καλλιτέχνες του ελληνικού τραγουδιού.
Μετά από 8 χρόνια γεμάτα πίκρες και απογοητεύσεις, εμφανίζεται στη μπουάτ «Τιπούκειτος» και ένα χρόνο αργότερα στη «Ρουλότα».
Δυο χρόνια μετά έρχεται ο πρώτος του δίσκος και μαζί με αυτόν η καθιέρωση.


Η καταξίωση

Το ταλέντο του ανακάλυψαν γρήγορα όλοι οι μεγάλοι συνθέτες της εποχής (Θεοδωράκης, Χατζιδάκις, Ξαρχάκος, Πλέσσας, Σπάρτακος, Μαρκόπουλος)
με τους οποίους συνεργάσθηκε και ερμήνευσε με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο τα τραγούδια τους, προσθέτοντας έντονα το προσωπικό του στυλ
και την ιδιαίτερη ευαισθησία η οποία προσθέτει μελωδία και νόημα στον στίχο του τραγουδιού…

Αν η δεκαετία του ’60 καθιέρωσε τον Κώστα Χατζή, η δεκαετία του ’70 τον ανέδειξε σαν έναν από τους πιο σπουδαίους συνθέτες και εκτελεστές τραγουδοποιούς.
Στη δεκαετία αυτή έγραψε το «Πέτρα και Φως», το «Ουαί», το «Γιος της Άνοιξης», το «Δεκατρία τραγούδια» το ανεπανάληπτο «Ρεσιτάλ», το «Ανθρώπινα Συστήματα»,
το «Κώστας Χατζής 79»,και «Ελπίδα-Δάκης στου Κ.Χατζή».
Είχαν προηγηθεί: «Γειτονιές του κόσμου», «Αναγέννησις Αλόννησος», «Κώστας Χατζής τραγουδά Κώστα Χατζή», «Ο Κώστας Χατζής παίζει και τραγουδά μαζί σας».


Η κορύφωση

Στο τέλος της δεκαετίας αυτής, ο Κώστας Χατζής μέσω περιοδείας επισκέπτεται και την Αμερική για συναυλίες στον απόδημο Ελληνισμό.
Αξιοσημείωτο είναι πως η φήμη του ως τραγουδιστή της ειρήνης έφτασε μέχρι και τον Λευκό οίκο
όπου ο τότε Πρόεδρος Τζίμι Κάρτερ τον προσκάλεσε για να τον γνωρίσει και να τον συγχαρεί για το έργο του.
Είναι απ τους μόνους Έλληνες καλλιτέχνες που προσκαλέστηκαν και τους δόθηκαν εύσημα για το ήθος και το έργο τους από Αμερικανό Πρόεδρο.

Η δεκαετία του ’80 σφραγίζεται με το «Ταμ-Ταμ» και «Συνάντηση» με την Μαρινέλλα, το «Νταουλιέρικα», το «Στίγματα του Καιρού» και την «Ζωντανή Συναυλία στον Ορφέα».
Η δεκαετία του ’90 ανοίγει με τον δίσκο «Η Αλεξίου Τραγουδάει Κώστα Χατζή», ακολουθεί το «ΡΟΜ Αγάπη μου», η «Μουσική Ιεροσυλία», το «Εικόνες του Σήμερα» το «Ερωτικά» ,
«Άπονες εξουσίες», «Τα βράδια που ονειρεύονται οι Τσιγγάνοι», το «Χωρίς εσένα» και το «Σε 4/4». Στην τελευταία πενταετία παρουσιάζει το δίσκο «Κώστας Χατζής Live»,
συμμετείχε στο «Ιωβηλαίο» με τον Μίμη Πλέσσα, το «Στιγμές Μοναξιάς» και το Live με τον Αντώνη Ρέμο.
Ο Κώστας Χατζής ήταν και είναι ο στοχασμός μιας ανήσυχης νιότης που δεν γερνάει ποτέ…και ποτέ δεν σβήνει…


ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ ΧΑΤΖΗ

Από το 1956 γράφω αυτό το είδος μπαλάντας και η αιτία ήταν όχι μια η δυο, αλλά πολλές. Η βασική αιτία ήταν ότι άνηκα σε μειονότητα και αυτό το ένοιωσα για πρώτη φορά όταν πήγα σχολείο.
Πρόσεξα πως με ξεχώρισαν όχι όμως από μίσος, αλλά από άγνοια και μεγαλώνοντας συνέβησαν γεγονότα, που με έκαναν να θέλω να τα καταγγείλω και να αναφερθώ στα ανθρώπινα δικαιώματα ,
αν και τότε δεν γνώριζα αυτό το νόμο που είχε αναφερθεί το 1918 από την κοινωνία των εθνών, αλλά εγώ με τις λίγες γνώσεις, έλεγα πως ο θεός στέλνει τον ήλιο και τη βροχή για δίκαιους και άδικους,
άρα είχα κι εγώ μερίδα από τη ζωή ό,τι κι αν ήμουνα μαύρος, άσπρος, γύφτος η….

Έτσι από τότε μέχρι σήμερα καταγγέλλω την πολιτεία που δεν έσκυψε ποτέ πάνω από τα προβλήματα αυτών των ανθρώπων και τους αφήνει να κάνουν όλες τις μορφές εγκλημάτων και αναφέρομαι
με άμεσο η έμμεσο τρόπο στα ανθρώπινα δικαιώματα και καθήκοντα η αυτοσαρκάζομαι και μπορώ πιο εύκολα να προσεγγίζω τα αυτιά ανθρώπων που ίσως να μην γνωρίζουν
πως συμβάλλουν στην αδικία η σε κάποια άλλη μορφή πόνου ψυχικού του συνανθρώπου τους.

Τραγούδησα και τραγουδώ τον έρωτα που είναι η επέκταση της αγάπης, τραγούδησα και τραγουδώ τα κοινωνικά θέματα που δημιουργεί το παγκόσμιο αποτυχημένο σύστημα
που έχει μεταφέρει τη διάρρηξη της επικοινωνίας των ανθρώπων (εφαρμόζοντας έτσι το διαίρει και βασίλευε), αλλά τραγούδησα και τον δημιουργό,
την δημιουργία του την εκτίμηση σ’ αυτά και την ελπίδα για ένα ευτυχισμένο αύριο εδώ στο πρόσωπο της γης.

Ακόμα κι αν χάσω την φωνή μου, μέσα μου θα τραγουδώ τα ίδια πράγματα ώσπου να φύγω απ τη ζωή.

Ευχαριστώ όλους αυτούς που συνέλαβαν και έγραψαν και με τη φωνή μου είπαν αυτά που ήθελαν και αυτοί. Ευχαριστώ όλους αυτούς,
που με βοήθησαν να φωνάζω αυτά που είχα στην καρδιά μου και δεν είχα το όπλο της πένας για να τα γράψω εγώ,
αλλά είχα τη δική τους αγάπη και συμπαράσταση να δεχτούν να γράψουν και να φωνάξουν μαζί μου και ακόμα επιμένουν.








Χατζής Κώστας - Δισκογραφία  40 CD



1964 - Το κορίτσι με τοκορδελάκι (Γιάννη Μαρκόπουλου) / The girl with the ribbon (Y. Markopoulos)
1965 - Ο Κώστας Χατζής παίζει και τραγουδά μαζί σας Νο 1 / Kostas Hatzis plays and sings with you
1966 - Σε τραγούδια Θεοδωράκη, Χατζιδάκι, Μαρκόπουλου, Χατζή / In songs of Theodorakis, Hadjidakis,Markopoulos, Hatzis
1966 - Ο Κώστας Χατζής παίζει και τραγουδά μαζί σας Νο 2 / Kostas Hatzis plays and sings with you,vol.2
1968 - Αναγέννησις Αλόννησος / Anagenisis Alonisos
1969 - Στις γειτονιές του κόσμου / In the world's neighbourhoods
1970 - Ο Κώστας Χατζής τραγουδά Κώστα Χατζή / Kostas Hatzis sings Kostas Hatzis
1971 - Μια βραδιά στου Κώστα Χατζή / A night atKostas Hatzis' (live)
1972 - Πέτρα και φως / Stone and light
1973 - Ουαί! / Woe!
1974 - Ο γιος της άνοιξης/ The son of spring
1975 - Δεκατρία τραγούδια/ 13 songs
1976 - Ρεσιτάλ (με την Μαρινέλλα) / Recital (with Marinella)
1977 - Ανθρώπινα συστήματα/ Human systems
1979 - Θυμηθείτε μαζί μου,18 Χρόνια Κώστας Χατζής (Live)/ Remember with me, 18 years Kostas Hatzis
1980 - Το Ταμ Ταμ / TamTam
1982 - Νταουλιέρικα /Daouli (percussion) songs
1983 - Με λόγια απλά. Η Ελπίδα τραγουδάει Κώστα Χατζή / In simple words. Elpida sings Kostas Hatzis
1984 - Στίγματα του καιρού/ Specks of time
1984 - Ο Κώστας Χατζής στον Ορφέα / Kostas Hatzis at Orfeas (live)
1987 - Συνάντηση (με την Μαρινέλλα) / Encounter (with Marinella)
1989 - Χατζής '89 / Hatzis'89
1990 - Σε 4Χ4 / Kostas Hatzis in 4Χ4
1990 - Rom αγάπη μου / Rom my love
1991 - Η Αλεξίου τραγουδάει Χατζή / Alexiou sings Hatzis
1994 - Μουσική Ιεροσυλία / Musical Sacrilege
1994 - 30 Χρόνια Κώστας Χατζής Νο 1(Συλλογή) / 30 years Kostas Hatzis (Compilation)
1995 - Τα πρώτα μουτραγούδια (Συλλογή) / My first songs (Compilation)
1995 - Τραγούδια για φίλους (Συλλογή) / Songs for my friends (Compilation)
1995 - 30 Χρόνια Κώστας Χατζής Νο 2(Συλλογή) / 30 yearsKostas Hatzis, vol.2 (Compilation)
1996 - Ο Κώστας Χατζής τραγουδά Μίκη Θεοδωράκη (Συλλογή) / KostasHatzis sings Mikis Theodorakis (Compilation)
1996 - Εικόνες του σήμερα/ Images of today
1998 - Τα βράδια που ονειρεύονται οί Τσιγγάνοι/ ...the nights that Gypsies dream
2000 - Χωρίς εσένα /Without you
2001 - Κώστας Χατζής Live- Μια βραδιά στον τόπο που γεννήθηκα / Kostas Hatzis Live - A night at my birthplace
2001- Τα τραγούδια του αιώνα (Συλλογη)
2004 - Ρέμος Live - Remos Live
2005 - Οι Μεγάλες Στιγμές 65-79 Live
2006 - Κώστας Χατζής. Ανθολογία 1961-2006 (Συλλογή) / Kostas Hatzis. Anthology 1961-2006 (Compilation)
2007 - Χρυσή Δισκοθήκη




[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



_________________Anonymous-Forum_________________
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Χατζής Κώστας - Δισκογραφία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αρλέτα - Δισκογραφία

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: ΜΟΥΣΙΚΗ / MUSIC :: Ελληνικές δισκογραφίες-
Μετάβαση σε: